Witajcie!
Oto mój pierwszy post, dotyczący kota abisyńskiego. Mam nadzieję że się spodoba.
Ten kot krótkowłosy pochodzi z rejonów dzisiejszej Etiopii (dawniej Abisynii). Dzięki ciemnym, poprzecznym prążkom, występującym na każdym włosie, koty te doskonale maskowały się w swojej gorącej ojczyźnie. Pierwsi przedstawiciele rasy abisyńskiej trafili do Wielkiej Brytanii w 1868 roku. Na początku XX wieku koty te niemal całkiem wymarły, lecz w latach 30. ich liczebność ponownie wzrosła i obecnie utrzymuje się na stałym poziomie.
Źródło zdjęcia: e-Lecznica.pl
Koty abisyńskie występują także w srebrnej odmianie barwnej. Futro wokół oczu jest u nich zawsze nieco jaśniejsze - w tym przypadku srebrzystobiałe - co sprawia, że wyglądają jakby na nosie miały okulary. W przypadku tej odmiany doskonale widoczny charakterystyczny abisyński kolor sierści z tak zwanym tickingiem, czyli dwoma lub trzema poprzecznymi ciemnymi pasami na każdym włosie. Jest to ich znak rozpoznawczy.
Źródło zdjęcia: wierzba.wzks.uj.edu.pl
Abisyńczyki są wymagającymi domownikami i domagają się stałej uwagi. Chętnie się wspinają i interesują różnymi zabawkami. Najważniejsze, by zaspokajać ich ciekawość i urozmaicać im igraszki. Na szczęście, by dostarczyć kotu rozrywki, nie trzeba zbyt wiele!
Choć ten osobnik sprawia całkiem inne wrażenie, koty abisyńskie są żywiołowe i aktywne. Uwielbiają biegać, skakać i są bardzo pomysłowe. Niemniej nawet najweselszy kociak w końcu się męczy i z chęcią kładzie się w miejscu, gdzie może spokojnie uciąć sobie drzemkę.
Już od małego abisyńczyki uwielbiają się wspinać - nie są dla nich za wysokie ani krzesła, ani regał na książki czy szafka, ani też człowiek. Gdy mogą wyjść na zewnątrz, wypróbowują swoje umiejętności wspinaczkowe także na płotach i drzewach. Najważniejsze by dostać się jak najwyżej! W ten sposób prezentują swoją odwagę i zaspokajają potrzebę zabawy.
Abisyńczyki nie znoszą być zamknięte. Na łonie natury mogą do woli hasać i oddawać się swoim ulubionym zajęciom: wspinaniu się i beztroskiej zabawie. Jeśli właściciel takiego kota nie może umożliwić mu swobodnego wychodzenia na zewnątrz, powinien koniecznie zatroszczyć się, by choć w mieszkaniu kociak miał wystarczająco dużo możliwości do zabawy. Szczególną frajdę abisyńczykowi sprawi wysoki drapak.
Najpopularniejszą odmianą barwną kotów abisyńskich jest ,,dzikie umaszczenie", charakteryzujące się czarnym tickingiem na brązowordzawym futrze. Czasami tę odmianę barwną nazywa się także ruddy. Dość popularne są również odmiany barwne sorrel z czekoladowym tickingiem na miedzianym futrze, niebieskie, płowe(fawn) i wyżej wymieniony w odmianach srebrzystych
Abisyńczyki są bardzo sprytne i zaradne ale lubią być stale przy właścicielu. Niechętnie przebywają same i mają doskonale rozwinięte zachowania społeczne. Dzięki temu bez problemu znajdują swoje miejsce w domach, w których mieszkają już inne koty, a nawet psy. Ale uwaga: abisyńczyk chce zawsze wszystkich sobie podporządkować, także ludzi!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz